KARS Haber Girişi : 13 Haziran 2024 01:09

“Şah Murat” isimli boğa 300 bin liraya satıldı

“Şah Murat” isimli boğa 300 bin liraya satıldı
“Şah Murat” isimli boğa 300 bin liraya satıldı KAFKAS HABER AJANSI / BEDİR ALTUNOK
“Şah Murat” isimli boğa 300 bin liraya satıldı

“Şah Murat” isimli boğa 300 bin liraya satıldı

HABERİN VİDEOSU İÇİN LİNKİ TIKLAYINIZ: https://fb.watch/sFRQ0j1uCO/

KAFKAS HABER AJANSI / BEDİR ALTUNOK

Kars’ta besici Erol Çolak’a ait “Şah Murat” isimli 1 ton 150 kilogram ağırlığındaki Fransız Şarole ırkı boğa, 300 bin liraya TAMSAŞ AVM sahibi Kenan Kılıç’a satıldı.

Kars’ın merkeze bağlı Kümbetli köyünde besicilik yapan Erol Çolak, 2 yıl önce besiye aldığı ve “Şah Murat” ismini verdiği Fransız Şarole ırkı boğayı, yaklaşan Kurban Bayramı öncesi satışa çıkardı. 1 ton 150 kilosu ile çiftliğin en büyük hayvanı olan “Şah Murat” isimli boğa dev cüssesi ile dikkat çekti.

Boğaya 2 yıldır özenle baktığını söyleyen besici Erol Çolak, boğanın günlük 30 kilograma yakın yem yediğini söyledi. Besici Çolak, “Boğamızın şu anda canlı ağırlığı 1 ton 150 kilogram. Hayvanımızın randımanı 700 kilogramın üzerinde. Hayvanımızı özenle besleyip büyüttük” dedi.

BESİCİLİKTE GÖRECEĞİMİZ EN RANDIMANLI HAYVAN

Boğanın kalitesi, bakımı, beslenmesi ve devasa görünümüyle besicilik mesleğinde görüp girebilecekleri en randımanlı hayvan olduğunu söyleyen Erol Çolak şöyle konuştu:

“Fransız şarole ırkı boğamızın babası Fransız  şarole (etçil ırk), annesi Norveç kırmızı (sütçü ırk) Bu ıkısınının melezlemesinden oluşan danamızdır. Biz bunu damızlık bekletmiştik. 28 aylık bir süreçten sonra bu hale geldi. herkese önerim böyle hayvanlar saklasınlar, böyle besi yapsınlar. Çünkü hemdar randımanlı hem daha kaliteli hem de et kalitesi daha yüksek oluyor. Allah böyle hayvanlar herkese nasip etsin. Alıcısı Kenan Kılıç beyefendiye de hayırlı uğurlu olsun diyoruz.”

“ AYDA BİR KEZ BANYOSUNU YAPTIRIYORDUM”

Boğanın bakıcısı Şaban Çetinkaya ise “Boğamıza günde 30 kg yem veriyordum. Çocuğum gibi bakıyordum, ayda bir kez banyosunu yaptırıyordum. Timarını yapıp temizliğini hiç aksamıyordum. Kendi ev hayvanımız olduğu için boğamızdan ayrılacağım için çok üzüntülüyüm çok da duygulandım. Fransız şarole ırkı olduğundan bende ismimi ‘Şah Murat’ koydum. Bebek gibi baktım ve çocuğumdan da üstün tuttum.” dedi.

28 aylık 1 ton 150 kilogram ağırlığındaki “Şah Murat” isimli boğayı 300 bin TL’ye satın alan TAMSAŞ AVM sahibi Kenan Kılıç 730 kilo et vermesini beklediklerini söyleyerek boğanın bakımı ve beslenmesinde emeği olanlara teşekkür etti.

(BA-BA-S) GAZİ KARS (KHA)  / KAFKAS HABER AJANSI / BEDİR ALTUNOK

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.