GÜNCEL Haber Girişi : 22 Haziran 2022 11:45

TEK Sağlık alanında çevirisi yapılan ilk kitap

TEK Sağlık alanında çevirisi yapılan ilk kitap KAFKAS HABER AJANSI / BEDİR ALTUNOK

TEK Sağlık alanında çevirisi yapılan ilk kitap

KAFKAS HABER AJANSI / BEDİR ALTUNOK

Kars Kafkas Üniversitesi (KAÜ) Veteriner Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Cihan Kaçar ve Tıp Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. Binali Çatak’ın çeviri editörleri olduğu “Zoonozlar-İnsan ve Hayvanları Etkileyen Enfeksiyonlar” isimli kitap Palme Yayınevi tarafından okuyucularına sunuldu.

Bu kitap Tek Sağlık alanında çevirisi yapılan ilk kitaptır ve Türkiye genelinde 57 akademisyen tarafından Türkçeye çevrilmiştir. Bu bağlamda Kafkas Üniversitesi Türkiye’de öncülük etmektedir. Bu kitapta “Tek Sağlık” Konsepti çerçevesinde tıp hekimleri, veteriner hekimler ve çevre sağlığı alanında uzmanlaşmış birçok meslek mensubunun işbirliği halinde yazdığı birçok zoonotik hastalık ve bu hastalıkların etkilerinden bahsedilmiştir. Örneğin; Kırım Kongo Kanamalı Ateşi, COVID-19, SARS ve Dünya Sağlık Örgütü tarafından alarmı verilen Maymun Virüsü Hastalığı son zamanlarda çok yakından tanıdığımız hastalıklar olarak karşımıza çıkmaktadır. Dolayısıyla sunulan bu kitabın hem insan hem de hayvan sağlığına önemli katkıları olacağı düşünülmektedir.

(BA-BA-S) GAZİ KARS (KHA) - / BEDİR ALTUNOK

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.