SPOR Haber Girişi : 12 Ağustos 2021 01:08

Yarışlar, orman yangınları nedeniyle ertelendi

Yarışlar, orman yangınları nedeniyle ertelendi KAFKAS HABER AJANSI / BEDİR ALTUNOK

Yarışlar, orman yangınları nedeniyle ertelendi

KAFKAS HABER AJANSI / BEDİR ALTUNOK

Eskişehir’den Kars’a uzanacak 2.300 km’lik yarış, halen devam eden orman yangınları nedeniyle ertelendi.

TransAnatolia Orman Yangınları Nedeniyle Eylül ayına Ertelendi

Türkiye Cumhuriyeti Gençlik ve Spor Bakanlığı izni ve Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu desteğiyle düzenlenen Türkiye’nin ilk ve tek, dünyanın ise en büyük ve zorlu yarışlarından biri olan TransAnatolia Rally Raid, yarışın bazı etaplarının orman arazilerinden geçmesi ve yangınlar konusundaki yüksek risk nedeniyle Eylül ayına ertelendi.

Yarışın ertenlemesiyle ilgili açıklama yapan TransAnatolia Genel Koordinatörü Burak Büyükpınar; “Ülkemizde 28 Temmuz’da çıkan orman yangınlarından bu yana tarafımıza verilen izinlerin geçerliliğini dikkate alarak ve ilgili/yetkili makamlarla tekrar tekrar teyit ederek çalışmalarımızı yarışı düzenlemek üzere gerçekleştirdik. Ancak ne yazık ki halen devam eden ve söndürülemeyen orman yangınlarının ülke geneline yayılması konusunda “yüksek risk” görülmesi nedeniyle bir son dakika kararı tarafımıza iletildi. Ormanlık arazilerden geçişimize ve konaklamamıza Orman Genel Müdürlüğü ve ilgili illerin Valilikleri tarafından 9 Ağustos tarihli tebliğler ile verilen izinler iptal edildi. Son derece üzgünüz ancak yarışçılarımızın can sağlığı bizim ilk önceliğimiz” şeklinde görüşlerini belirtti.

Ertelemek zorunda kaldıkları 2021 yılı TransAnatolia Rally Raid’i Eylül ayında yapmayı planladıklarını ve konuyla ilgili görüşmeleri ilgili makamlarla devam ettirdiklerini de belirten Büyükpınar, yakında yeni tarihi yarışseverlerle paylaşacaklarını sözlerine ekledi.

TransAnatolia Rally Raid, Türkiye'de 2010 yılından beri her yıl düzenlenen bir motorsporları yarış organizasyonudur. Yarışta Motorsiklet, 4x4 Otomobil, Kamyon, Quad ve SSV kategorilerinde ve yol dışı etaplarda yarışılmaktadır. TransAnatolia kısa sayılabilecek bir süre içinde dünyanın en iyi ralli raid yarışlarından biri olarak tanınmaya başlanmıştır. TransAnatolia’da sporcular dünya standartlarında yol notları ile yarışmakta ve kesintisiz bir şekilde çalışmakta olan uydu takip sistemi ile izlenmektedir. Uydu takibiyle birlikte çeşitli aktif ve pasif güvenlik tedbirleri mümkün olan en üst düzeyde sağlanmaktadır.

(BA-BA-S) GAZİ KARS (KHA) - KAFKAS HABER AJANSI / BEDİR ALTUNOK

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.