KARS Haber Girişi : 08 Mayıs 2024 23:22

Yıkılmak üzere olan cami ibadete kapatıldı, muhtar köylülerine destek çağrısında bulundu

Yıkılmak üzere olan cami ibadete kapatıldı, muhtar köylülerine destek çağrısında bulundu
Yıkılmak üzere olan cami ibadete kapatıldı, muhtar köylülerine destek çağrısında bulundu KAFKAS HABER AJANSI / BEDİR ALTUNOK
Yıkılmak üzere olan cami ibadete kapatıldı, muhtar köylülerine destek çağrısında bulundu

Yıkılmak üzere olan cami ibadete kapatıldı, muhtar köylülerine destek çağrısında bulundu

Video linki: https://fb.watch/rXCnu2iz71/

KAFKAS HABER AJANSI / BEDİR ALTUNOK

Kars’ın Akyaka ilçesinin Büyük Durduran Köyü camisi tavanının yıkılma tehlikesine karşı geçici ibadete kapatılarak kapısına kilit vuruldu. Muhtar Lütfü Tepebaş caminin tavan kısmının yeniden yapılması içim Türkiye’nin dört bir yanındaki köylülerine çağrıda bulunarak destek istedi.

1960’lı yıllarda yapılan caminin zamanla duvarlarında çatlak, çatısında da çökmeler oldu. Son aylarda ise tavandan toprak dökülüp yağmur suları akmaya başladı. Mihrap da ve duvarlarda da oluşan çatlak nedeniyle cemaat her geçen gün camiye gelmemeye başladı. Köylülerin sık sık caminin tavan kısmının yenilenmesi ve hasar olan duvarların onarılması talebinde bulundu. Hatta mihrabın önüne minderler üzerine de brandalar örtüldü. Alınan bu önleme rağmen tavanın yıkılma riski günden güne büyüyünce kalıcı bir çözüm yoluna gidildi. Köylülerle birlikte istişare de bulunan muhtar ve ihtiyar heyeti bir karar alarak yardım kampanyası çalışması başlattı. Muhtarlık önümüzdeki günlerde kaymakamlıkla görüşerek bağış hesabı açtıracak ve bunu da kamuoyuyla paylaşacak. Köy muhtarı özellikle Türkiye’nin dört bir yanında bulunan köylülerine seslenerek kampanyaya katılmaları çağrısında bulundu. Özellikle de maddi durumu iyi olan işadamlarına seslenen muhtar ve ihtiyar heyeti tavanının yenilenmesi için kısa sürede çalışmaya başlamaları gerektiğini ifade etti.

Muhtar Lütfü Tepebaş yaptığı çağrının ardından caminin demirbaş eşyalarını toplayarak dışarı çıkardı ve muhafaza altına aldı. Kapı kilit vurarak anahtarı görevliye teslim eden muhtar artık kolları sıvadılarını ve yaz mevsiminin ve fırsat bilerek bir an önce çalışmalara başlamayı arzu ettiklerini dile getirdi.

Köylülerle hayırseverlerin el ele vermelerinin umut edildiği kampanya kapsamında istenilen seviyeye gelinmesini arzu eden köylüler caminin yenilenerek tekrardan ibadete açılmasını beklediklerini ifade ettiler.

İhtiyar heyetiyle birlikte açıklama yapan muhtar Lütfü Tepebaş aynı zamanda mezarlık duvarlarının tamirine de başladıklarını söyledi.

(BA-BA-S) GAZİ KARS (KHA)  / KAFKAS HABER AJANSI / BEDİR ALTUNOK

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.